Még érdekességek a medvecukorról
A glicirrizon nevű vegyi anyag az édesgyökér növény (glycyrrhiza glabra) gyökerében található. Tiszta formájában nagyjából 50-szer édesebb, mint a cukor. Az emberek már az ókor óta ismerik az édesgyökér édes ízét és terápiás előnyeit. Angliában és Európa-szerte a 16. században kezdték el széles körben termeszteni. Számos ételhez és italhoz adták ízesítő- és színezőanyagként, többek között mézeskalácshoz, sörhöz és barna sörhöz. Bár a világ termésének 90%-át dohányízesítésre használják, a dohányt inkább az édességekkel hozzák összefüggésbe.
A Pontrefact-tortát, más néven Pémfret-t vagy Yorkshire Penny-t 1614-ben készítették, és a történelem legkorábbi édesgyökér-csemegeként ma is kapható. George Dunhill, egy Pontrefact-i cukrász 1760-ban találta ki, hogy a liszt, a cukor és az édesgyökér kombinálásával élénk kis cukorkákat készítsen, ami az első lépés volt a mai édesgyökér és édesgyökér mindenfélék felé.
Aztán 1899-ben Charlie Thompson, a brit Bassett's édességgyártó utazó ügynöke véletlenül megalkotta az édesgyökér allsortokat, amikor egy potenciális vásárló elé ejtett egy tálca mintát, amelynek tartalma szétesett és összekeveredett a pulton. Az ügyfél, miután észrevette a színes keveréket, rögtön egy kevert csomagot kért a termékből.
Száz évvel a megalkotása után, 1999-ben a jól ismert mályvacukor hét eredeti fajtája kilencre bővült.
Gondoltad volna a medvecukoról, hogy...
Yorkshire-ben a spanyol az édesgyökér általános elnevezése. Ez valószínűleg akkor kezdődött, amikor a 19. században Spanyolországból édesgyökeret hoztak a növekvő kereslet kielégítésére. Egy fantasztikusabb történet szerint egy pontefraki iskolamester talált néhány pálcikát a parton, amelyeket a spanyol armada pusztítása során dobott fel az óceán, és magával vitt, hogy ellenőrizze a diákjait. A diákok rájöttek, hogy a fa ízletes, amikor a botokról lehullott szilánkokat a szájukba vették, miközben verték őket, hogy ne kiáltsanak fel a fájdalomtól. A legenda szerint ez indította el a medvebonbon helyi gyártását.
Az első világháború befejeztével a Bassett's is elkezdte a zselés cukorkák gyártását. Ennek az édességnek a gyártása a második világháború alatt a költségvetési megszorítások miatt leállt, de 1953-ban "Jelly Babies" márkanév alatt újraindult.