Fényvédő készítmények használata
50 éve még az volt az általános, hogy mindenki addig volt a napon, amíg bírt. Azóta már rájöttek, hogy a napnak bizony káros sugarai is vannak, amik nemcsak megnövelik a bőrrák kialakulásának kockázatát, de öregítik is a bőrt. Megfelelő fényvédelem nélkül soha ne menjünk napra, mert a bőrünk maradandó károsodást szenvedhet! Az arcunkra használjunk külön az arc érzékeny bőrére kifejlesztett fényvédő naptejet, napozó spray-t, mely amellett, hogy véd, hidratál is.
És hogy mit jelent a fényvédőkön feltüntetett faktorszám? A fényvédő faktor tulajdonképpen egy arányszám, amely azt adja meg, hogy az adott termék használatával mennyiszer több időt tölthetünk a napon leégés kockázata nélkül, méghozzá ahhoz képest, mintha nem használnánk. Tehát egy átlagos felnőtt esetében 10-es faktorszámú naptejjel a képlet így nézne ki: 10 (faktor) x 20 (perc) = 200 perc. A képlet végeredménye szerint tehát egy átlagos felnőtt 10-es faktorszámú fényvédő krémmel 200 percet tölthet el napon leégés nélkül. Azonban ez az idő nem meghosszabbítható, vagyis azzal nem leszel újabb 200 percre biztonságban, ha ismét bekened magadat. Sőt, már a 200 perchez is csak úgy juthatsz, ha több alkalommal használod a terméket, mivel a ruha, a víz, de még az izzadság is folyamatosan koptatják a felvitt réteget.
Kalap, kendő!
A kalap több szempontból is egy nagyon hasznos kiegészítő a nyár során. Egyfelől megóv minket attól, hogy napszúrást kapjunk, másfelől pedig leárnyékolja az arcunkat, így kevésbé hunyorgunk (ami egyébként a szarkalábak első számú okozója). Bármilyen szemellenzős sapka kiválóan megteszi, kinek mi a stílusa, a lényeg, hogy adjon árnyékot az arcnak, és különösen a szemnek!
Érzékenyebb bőrűeknek feltétlenül ajánlom, hogy tartsanak maguknál egy vékony anyagú kendőt. Ezt a nagy melegben akár be is lehet vizezni, majd magunkra teríteni, így egyszerre hűsít és óv a napsugaraktól. Természetesen mindenkinek enyhülést hozhat, így érdemes kipróbálni!
A déli órákban kerüld a napot!
Hiába a fényvédők, hiába a kendő, egyes időszakokban mégis jobb inkább beltéren, vagy árnyékban maradni. A káros UV sugárzás miatt minden esetben aranyszabály, hogy délelőtt 11 és délután 4 között nem szabad napon tartózkodni. Ha mégis kint vagy, tegyél meg minden szükséges előkészületet!
Te odafigyelsz ezekre a kánikulában?