Főétel: Paradicsomos burgonya
„A burgonyát sós vízben megfőzzük s következőleg berántjuk. 6 deka zsírba, 8 deka lisztet pirítunk, a rántásba egy-két deka cukrot teszünk, egy kis tejes vízzel felöntjük s kellő paradicsomot adunk hozzá. Ebbe beletesszük a megfőtt kockára vágott burgonyát. (Lehet a burgonyát nyersen is közétenni, de akkor a fővéséhez több idő szükséges.)”
Biztosan Te is találkoztál már vele az iskolai menzás ételek között.
Desszert: Piskótaszelet
„6 tojás sárgáját 20 deka liszttel habosra kikeverünk, 12 deka burgonyalisztet és a hat tojás fehérjét könnyen hozzáadjuk, kikent kilisztezett tepsiben mérsékelt hőnél sütjük. Ha megsült, a következőképpen töltjük. 10 deka vajat, 8 deka pirított mogyoróval, 8 deka vaníliás cukorral habosra keverünk, evvel megtöltjük s a tetejét is ugyanezen töltelékkel vonjuk be. Lehet narancskrémmel is tölteni.”
Emlékszel Kosztolányi Édes Annájára? A regény a bolsevizmust követő időszakban játszódik és nagy szerepet kapnak benne a háborús ételek, így például a piskóta is, amivel a cselédlányt próbálja jutalmazni a naccs’asszony, ám azt Anna rendre elutasítja.
Biztosan Neked is akad olyan, amit már kóstoltál ezek közül az ételek közül. Nagyon sok recept megmaradt az utókor számára is és előszeretettel fogyasztjuk napjainkban is. A kukoricaliszt és a keveréklisztek például, amelyekből alacsony gluténtartalmuk miatt igencsak nehézkes volt kenyeret sütni az ínséges időkben ma például éppen emiatt a hiányosságuk miatt örvendenek nagy népszerűségnek. Ugyanígy a margarin, amely nem állati, hanem növényi eredetű zsírból készül – nem elhanyagolva azt a tulajdonságát sem, hogy manapság is sokkalta olcsóbb ezt fogyasztani mint vajat.
Ha még több receptre vagy kíváncsi itt megnézheted a Háborús főzőkönyvet, ahonnan a fentebbi receptek is származnak!
A képek forrása: Fortepan