Te emlékszel még, milyen áruházakban vásároltunk gyermekkorunkban? Most tekintsünk vissza együtt, milyen üzletek számítottak népszerűnek. Egy korábbi cikkünkben már beszéltünk a Közértek életéről, erről itt bővebben olvashatsz.
Te emlékszel még a legmeghatározóbb retró üzletekre? Legyen szó akár az Úttörőről, akár a Csillagról – egykor a főváros meghatározó áruházainak, épületeinket számítottak.
A fiatalabb generációnak szinte lehetetlen lehet elképzelni, milyenek is voltak a régmúlt idők üzletei, hiszen már a mai, modernebb plázákkal éles kontrasztban álltak. Nem volt sem ekkora választék, árudömping, nem is működtek óriási bevásárlóközpontok, ahol egy helyen az összes számunkra szükséges szolgáltatás meg lett volna található.
Abba is nosztalgikus belegondolni, hogy nem s olyan régen még a Rákóczi úton egymást mellett megtalálhatóak voltak a kisebb, bájos üzletek kirakataikkal és neoncsöveikkel – lehetőségeikhez mérten a legcsábítóbb termékeikkel. Ezek az 1900-as években remekül feldobták Pestet, fényt vittek a város éjszakáiba, plázáiba, áruházaikba csalogatták a járókelőket.
Néhány a legendás áruházak közül
Amennyiben szeretnél jobban betekintést nyerni az áruházak világába, tekintsd meg galériánkat!
Ekkor lakberendezési tárgyakért elsősorban az Otthonba, a szerencsejátékokért bezsebelt tárgynyereményekért a Lottóba, gyermekruhákért és gyermekjátékokért pedig az Úttörőbe mentek a fiatalok-idősebbek. Emellett érdemes még kiemelni a Csillagot, illetve a Versenyt – a Corvinban pedig még étterem is működött.
Érdekesség gyanánt, amennyiben teljessé szeretnéd tenni a nosztalgia élményét, akkor érdemes megtekintened az 1953-ban bemutatott Állami Áruház című propagandisztikus, zenés filmjátékot. A filmet Gertler Viktor rendezte, valamint számos jelenetét az Úttörő Áruházban vették fel – így amennyiben szeretnéd, egy filmélmény keretein belül jobban szemügyre veheted az áruházat.
A kép forrása: Fortepan / FŐFOTÓ