A híres Úttörő Áruház
Ez az egyik legismertebb szocialista nagyáruháznak számított, a Reáltanoda utcában, valamint a Kossuth Lajos utcában is több épületet is elfoglalt.
Az áruház belső kialakításához vasszerkezetet használtak fel, az 1889-ben épült utcai szárnyhoz a későbbiek folyamán, 1907-ben készült el az üvegtetős-galériás belső tér. Az épületet végül 2006-ban bontották le, amikor is helyére egy szálloda és irodaház épült.
Az Úttörő Áruház pályafutása során gyermekruházati cikkeket, játékokat, valamint iskolafelszereléseket is árult – ugyanakkor egy, Kovács Margit keramikus által készített világtérképet ábrázoló díszkút is helyet kapott benne. Ennek érdekessége az volt, hogy Amerika hiányzott róla, de ugyanakkor izgalmas vízilények jelentek meg felületén díszítés gyanánt.
A Verseny Áruház
1882-ben nyitotta meg kapuit, a Rákóczi út és a Síp utca sarkán – Guttman Jakabnak és fivérének volt az üzlete.
A Verseny Áruház a kommunizmusban az Állami Áruház fióküzlete volt, eleinte viszont arról volt híres, hogy elszakíthatatlan munkaruházati cikkeket árult. 1949-től Verseny Állami Áruház néven működött és ekkor már látványos kirakataival nyerte el az emberek tetszését. Ma egy könyvesbolt található meg helyén.
A Csillag Áruház
Az áruház több üzlethelyiségben is helyet foglalt, a’60-as években még divatbemutatót is tartottak benne. Szintén a Rákóczi úton működött, egészen 1961-től.
A Corvin Áruház
A Corvin Áruház egyik legnagyobb jelentősége, hogy ahogy 1926-ban megnyitott, öt évvel később már kialakították benne az ország első mozgólépcsőjét. Megtalálhatóak voltak benne már éttermek és kiállítótermek – ez volt a város első, ténylegesen nagy területű áruháza. Ezzel együtt pedig a legrégebb óta működő is, ugyanis a második világháború óta már számos átalakításon ment keresztül, ugyanis kiégett.
Felújítása során Budapest Nagyáruház néven működött, majd az Országos Áruházi Vállalat kezébe került – 1967-től Centrum Áruházként üzemelt.
A kép forrása: Fortepan / Magyar Rendőr