A tésztaételek mindig is nagy népszerűségnek örvendtek. De népszerűsége végett ez a téma az egyik legmegosztóbb a főzés tudományában. Szinte mindenkinek más elképzelése van arról, hogy hogyan kell tésztát főzni.
Ha te is szeretnéd kikísérletezni a tésztafőzés tudományát, most nézzük sorban, mely a 10 dolog, amikre érdemes odafigyelnünk a tökéletes tésztaételek érdekében.
1. Érdemes olajat tenni a főzővízbe?
Sokan azért tesznek a tészta főzővízébe olajat, hogy az ne ragadjon össze a főzés során. De gondoljunk csak bele, míg tésztánk elkészül, az ahhoz öntött olajunk kárba vész, pedig akár a szószunkat is gazdagíthatná. Viszont, ha nem adunk hozzá olajat, hogyan nem fog összeragadni ételünk? Kavargassuk főzés közben!
2. Spagetti tészta egyben vagy széttörve?
Amennyiben tiszteled a tésztát, nem is kérdés: széttörni a hosszabb száraztésztákat szentségtörés! A tésztaformáknak lelke van, ezt bármelyik olasz meg tudná nekünk erősíteni. Amennyiben mindenképpen szét szeretnéd törni őket, inkább válassz egy másik, kisebb darabot. Az egész spagetti tésztát sem nehéz kifőzni – hogyha kisebb lábasunk, akkor türelem, ugyanis amint elkezd főni, szépen bele lehet majd keverni a főzővízbe.
3. Tészta leszűrése, átmosása
Miért is? Gondolj bele, hogy mennyiféleképpen fel tudod használni a tészta vízét, akár a szószhoz is. Amennyiben tésztánkat leszűrjük, akkor az értékes keményítős víz kárba megy, arról nem is beszélve, hogy ha lemossuk, tésztánk is elveszti ragacsos külsejét, amire a szósz tapadhatna.
4. Szósz vs. üres tésztahegy
Már beszéltük, hogy az olaj és a víz nincsenek jóban egymással, de mi a helyzet a szósszal és a tésztával? Ők már annál inkább! Éppen ezért is igyekezzük ezt a kettőt még a konyhában összedolgozni főzés során, hiszen akkor lesz ételünk a legfinomabb, illetve az arányok is megfelelőek lesznek majd tálaláskor. Arról nem is beszélve, hogy vicces látványt nyújthat, ahogy az üres tésztahegy tetején csücsül nagyjából két evőkanálnyi szósz.