Mindemellett pedig ez az élelmiszer ásványi anyagokban is gazdag – mind vasban, mind foszforban bővelkedik, de nem szabad megfeledkezni kálium-, kalcium- és nátriumtartalmáról sem, melyek szintén nem elhanyagolhatóak. Vitaminokban is gazdag, arról nem is beszélve, hogy energiaszegény, illetve koleszterinmentes.
Nem tartalmaz sem tejfehérjét, sem glutént, de kizárható vele kapcsolatban a szacharóz, a laktóz, illetve a glükóz is – ezek végett pedig bármilyen diétába alkalmas, arról nem is beszélve, hogy salátáinkat is úgy egészíthetjük ki vele, hogy azoknak egyáltalán nem fog majd megugrani kalóriaszintjük, mellette ugyanakkor nem csak tápláló, de laktató is lesz ételünk.
Rengeteg változatával találkozhatunk
Már akkor is, ha csak állagát nézzük – találkozhatunk lágyabb, de keményebb változatokkal is. A selyemtofu példának okáért olyan, akár egy puding, viszont a szárított tofu olyan kemény, akár egy sült hús, mégis mindkettőt lehet akár pácolni is, például a hozzá legjobban passzoló szójaszószban. A keményebb fajták közül már hazánkban is találkozhatunk ízesített változatokkal a boltok polcain – szembe jöhet velünk akár egy füstölt, akár egy zöldfűszeres ízesítés is, de marinált vagy paprikás tofu is létezik.
Amennyiben szeretnénk meg is süthetjük őket, de grillezve is nagyon finomak tudnak lenni, kellemes kiegészítői lehetnek tésztáknak, salátáknak, de rizs mellé is fogyaszthatjuk őket, egytálételekben is jól fognak majd mutatni, feldobhajták majd azokat.
Hogyan érdemes elkészíteni?
Csak mert a tofu különlegesnek számít, ne gondoljuk, hogy csupán egzotikus, keleties ízekhez érdemes majd felhasználnunk. Szinte bármilyen formában képes lesz ez az élelmiszer érvényesülni – akár salátákban sózva-borsozva, megpirítva egy kisebb mennyiségű olívaolajon, majd balzsameceten megpirítva, de akár magyaros ételek kapcsán is különleges ízvilágot kaphatunk. Utóbbi esetben érdemes kipróbálni például a brassóit úgy, hogy a húst pirított tofuval helyettesítjük.