Eddig 67 hungarikummal büszkélkedhettünk, most viszont újabb három taggal bővült a lista, nevezetesen a gulyáslevessel, a pálos renddel, és a hollóházi porcelánnal. Nézzük, mik is azok a hungarikumok, és mit kell tudnunk az újonnan kitüntetett értékekről!
Mi is az a hungarikum?
A hungarikum gyűjtőfogalom, amely olyan megkülönböztetésre, kiemelésre méltó értéket jelöl, amely a magyarságra jellemző tulajdonságával, egyediségével, különlegességével és minőségével a magyarság csúcsteljesítménye. A hungarikum törvény rögzíti és szabályozza, hogy mi is számít hungarikumnak. A 2000-es évek elején egyedülálló kezdeményezés bontakozott ki Magyarországon, amelynek célja volt, hogy a nemzeti értékeket összegyűjtse és értéktárakba rendezze. A mozgalom legfőbb célja az értékek megfelelő védelme és nyilvántartása, valamint a következő nemzedék számára történő megőrzése volt. Ezen kiemelt törekvés hatására született meg végül a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvény, melyet az Országgyűlés – egyhangú szavazással- 2012. április 2-án fogadott el
Mi szükséges ahhoz, hogy valami hungarikum legyen?
A hungarikummá nyilvánítás többlépcsős, piramisszerű, alulról felfelé építkező folyamat. Az adott értéket először a területileg hozzá köthető települési vagy tájegységi értéktárba kell felvetetni, amelyek kezelője jellemzően a helyi önkormányzat. Az értékfelvételt bárki kezdeményezheti. Ezt követi – ha a felvett érték megyei jelentőségű –felterjesztése a megyei értéktárba, de kivételes esetekben – például helyi értéktár híján –rögtön ide is történhet a beterjesztés. Amennyiben az adott érték nem köthető konkrét helységhez, sokkal inkább egy ágazathoz, a javaslat a minisztériumok által kezelt ágazati értéktárakba nyújtható be. A helyi (települési, tájegységi és/vagy megyei) vagy ágazati értéktárba történő felvételt követően hivatalosan is úgynevezett nemzeti értékké válik az adott tétel. A már felvett nemzeti értéket ezután – amennyiben országos jelentőségű – kiemelkedő nemzeti értékké lehet nyilváníttatni. A Magyar Értéktárba történő felvételhez a Hungarikum Bizottsághoz kell javaslatot benyújtani.
Mit értünk nemzeti érték alatt?
A magyarság és a magyarországi államalkotó nemzetiségek tevékenységéhez, termelési kultúrájához, tudásához, hagyományaihoz, a magyar tájhoz és élővilághoz kapcsolódó, nemzetünk történelme, valamint a közelmúlt során felhalmozott és megőrzött minden szellemi és anyagi, természeti, közösségi érték vagy termék, illetve a tájhoz és élővilághoz kapcsolódó materiális vagy immateriális javakat magába foglaló tájérték, amely tanúskodik egy emberi közösség és az adott terület történelmi kapcsolatáról. Most pedig ismerkedjünk meg az újonnan felvett hungarikumokkal, a következő oldalon bemutatom nektek mindet!
Forrás: Wikipédia