hirdetes

A leghíresebb magyar népviseletek

Sz.F.
Legyünk büszkék ezeket a magyar népviseletekre!

Női fejdíszek

Az Alföld (és általában Magyarország) hajadon leányai befonva hordták a hajukat, amikben díszes szalagokat is hordtak. Ezen kívül hordtak még olyan fejdíszeket is, amiket leginkább koszorúkhoz hasonlíthatnánk, természetesen szintén szalagokkal. A férjes asszonyok hímzett főkötőket vagy kendőket hordtak a hajukban.

Az Alföld lábbelei

Kelet-Európában az úgynevezett bocskor volt a legelterjedtebb lábbeli, ami lényegében egy zárt, bőrből készített szandál volt. Az Alföldön ennek egy ráncos orrú, kerek változata terjedt el. A „telkes bocskor” oldalán több nyílás is volt, amiken keresztül szíjakkal erősítették a cipőt a lábszárhoz.

Az első csizmák

A csizma szó először a XV. század végén jelent meg, de kétségtelen, hogy török eredetű kifejezés, ami a szláv népeken keresztül jutott el Magyarországra. Az eredeti csizmák magas szárú, hegyes orrú lábbelik voltak. Ezeket először csak a felső osztály hordta, de a XVIII. században a parasztság is átvette őket. Igazán azonban csak a XIX. században terjedtek el. A csizma általánosságban egy ünnepi jellegű lábbelinek tekinthető. A férfiaké gyakran fekete volt, időnként pedig díszek is csinosították. A fiatalabb férfiak közében sarkantyút is divat volt erősíteni rájuk. A XX. század elejétől aztán a csizmák szárát hátul kezdték el összevarrni.

hirdetes

A hidegben dolgozó férfiak úgynevezett botost viseltek, amiket a kalapos mesterek filcből és puplinból készítettek el nekik. A botos később bőrtalpú csizmává alakult át, aminek csak a felső részéhez használtak puplint vagy filcet. A bakancsok a XVI. század elején jelentek meg és munkavégzésnél használták őket. A nők többféle színes csizmát is hordtak, de a főbb színek általában a piros és a sárga voltak. A szárakat hímzéssel díszítették, a sarkakba pedig szögek kerültek.

hirdetes

A török papucsok

A papucsokat inkább a nők hordták, mint a férfiak. Papucsok Dél-Magyarországon kívül nem igazán lehetett máshol találkozni, itt voltak ugyanis a legjobb papucskészítők (Szegeden). Az oszmán török eredetű lábbelik a XVI. században ütötték fel a fejüket, amikor a törökök uralták hazánk ezen területét. A papucsok mindig is egyszerű ruhadarabok voltak, amik egy talpból és egy lábfejet lefogó íves részből álltak össze (természetesen ezek ma a legtöbb otthonban megtalálhatók). A fiatalabb lányok magasabb, hímzett sarkú változatokat hordtak, és az ünnepek alkalmával színes, kötött zoknikat vettek fel hozzájuk. Az idősebb nők és férfiak alacsonyabb szárú, vagy szár nélküli papucsokat viseltek.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Szótár

Ásványvizeink

Ásványvizeink: Európa az ásványvíz források hazája, Magyarország pedig Európa egyik... Tovább

Szent István Bazilika

Szent István Bazilika: Budapest első számú temploma, mely a Belvárosban áll. A budapesti Szent... Tovább

Tovább a lexikonra
Magyar Magyar történelem Magyarság