Erdély
Erdély a mai napig jelentős magyar népességgel rendelkezik, ennek köszönhetően pedig itt is fennmaradtak a jellegzetes magyar népi hagyományok. Az itteni népviseletekre azonban nem igazán voltak hatással a nyugati befolyások, így kifejezetten különlegesnek és egyedinek számítanak.
A férfiak viselete Erdélyben
A férfiak általában rövid ingeket hordtak, amiket fehér, díszes övek szegélyeztek. Régebben ezek bő ingek voltak, gallér és mandzsetta nélkül, később azonban a hímzésekkel együtt ezek az ingekre jellemző elemek is megjelentek rajtuk.
Az erdélyi férfiak gatyákat hordtak az ingjeikkel. A szűkebb gatyákat eleinte házilag fonott ruhaanyagból készítették, később aztán áttértek a gyárakban készített anyagokra. Erdély volt az egyetlen olyan terület, ahol még a XIX. és XX. században is találkozhattunk a régebbi vágású gatyákkal. Európában ilyen nadrágokat azelőtt legutóbb a XV. században láthattunk.
Az ingre gyakran egy sötét bőr, vászon vagy szőrme mellény került. A fiatalbb férfiak néha fehér nyaksállal töltötték ki a nyakrészt, az idősebbek pedig sötét kravátlikat hordtak. A külső öltözéket egy kuzsók testesítette meg, ami egy ujjatlan, hímes birkabőr kabát volt. Hasonlóak voltak ehhez a subák és a gubák is, illetve a hímes cifra szűr, a daróc de előkerültek néha a hosszú bőrkabátok és a díszes, ünnepi kabátok is.
Az első világháborúig a magyar férfiak hosszúra hagyták a hajukat, amit széles karimájú filc vagy szőrmekalappal fedtek le. Nyáron a szalmakalapok voltak elterjedtebbek. A férfiak előszeretettel díszítették alkalmi kalapjaikat gyöngyökkel, szalagokkal és virágos, gyöngyös bokrétákkal. A lábakra általában lábszárvédős szandálok vagy csizmák kerültek.